
EUROPSKI DANI ARHEOLOGIJE 2025 13., 14. i 15. lipnja 2025.
PROGRAM ARHEOLOŠKOG MUZEJA U ZAGREBU (održava se na četiri lokacije)
1. LOKACIJA: ARHEOLOŠKI MUZEJ U ZAGREBU
PETAK, 13. 06. 2025.
10:00 – 18:00 Besplatan ulaz u Arheološki muzej u Zagrebu i samostalan obilazak stalnog postava i povremene izložbe Historija zaborava – Prve žene zagrebačkih muzeja.
18:00 – 19:00 Večer (drevnih) društvenih igara u Arheološkom muzeju u Zagrebu (uz prethodnu prijavu na ekosnica@amz.hr). Uvertira u izložbu Arheologija i popularna kultura.
SUBOTA, 14. 06. 2025.
09:00 – 11:00 Razgled grada sa stručnim vodstvom Zagreb dok ga još ni bilo – prije 1094. (mjesto polaska je ispred Arheološkog muzeja u Zagrebu, a razgled završava na Kaptolu).
10:00 – 20:00 Besplatan ulaz u Arheološki muzej u Zagrebu i samostalan obilazak stalnog postava i povremene izložbe Historija zaborava – Prve žene zagrebačkih muzeja.
11:00 – 13:00 Radionica Ornament na tekstilu (uz prethodnu prijavu na edukacija@emz.hr).
15:00 – 16:00 Stručno vodstvo po stalnom postavu.
NEDJELJA, 15. 06. 2025.
10:00 – 13:00 Besplatan ulaz u Arheološki muzej u Zagrebu i samostalan obilazak stalnog postava i povremene izložbe „Historija zaborava –Prve žene zagrebačkih muzeja“
2. LOKACIJA: PROZOR U AMZ (Ilica 1c, Prolaz neboder) Tijekom trajanja manifestacije besplatno se može razgledati izložba Arheološko iskopavanje
3. LOKACIJA: ARHEOLOŠKI PARK ANDAUTONIJA U ŠČITARJEVU
SUBOTA – NEDJELJA, 14. – 15. 06. 2025. 12:00 – 18:00 Besplatan ulaz u Arheološki park Andautonija.
4. LOKACIJA: OPĆINA KAPTOL Arheološki muzej u Zagrebu jedan je od suorganizatora manifestacije Halštatski dani čiji je detaljan program dostupan na linku Općina Kaptol – Halštatski dani i na Facebook stranici "Halštatski dani - Kaptol".
STALNI POSTAV ARHEOLOŠKOG MUZEJA U ZAGREBU Stalni postav Arheološkog muzeja u Zagrebu posjetiteljima nudi putovanje u prošlost kroz razgled Pretpovijesne, Numizmatičke, Egipatske, Antičke i Srednjovjekovne zbirke.
HISTORIJA ZABORAVA – PRVE ŽENE ZAGREBAČKIH MUZEJA Izložba Historija zaborava – Prve žene zagrebačkih muzeja predstavlja priče pionirki muzejske struke – kustosica, slikarica, kiparica, pjesnikinja, dizajnerica i tekstilnih stručnjakinja, koje su unatoč brojnim preprekama ostavile neizbrisiv trag u području etnologije, antropologije, muzeologije, umjetnosti, dizajna i obrazovanja. Kroz arhivsku građu, multimedijske instalacije i intervjue s potomcima muzealki, izložba donosi nova čitanja povijesti i kontekstualizira doprinos ovih iznimnih žena. Posjetitelji će imati priliku doznati kako su rodni stereotipi, institucionalne prepreke i kulturne predrasude oblikovali njihov profesionalni put te kako su njihovi doprinosi često bili zanemareni ili neprepoznati u dominantnoj historiografiji. Ova izložba nastala je suradnjom četiriju velikih zagrebačkih muzeja, Arheološkog muzeja u Zagrebu, Etnografskog muzeja, Hrvatskog školskog muzeja i Muzeja za umjetnost i obrt. Razgled izložbe namijenjen je širokoj publici.
VEČER (DREVNIH) DRUŠTVENIH IGARA U ARHEOLOŠKOM MUZEJU U ZAGREBU Na večeri drevnih društvenih igara u Arheološkom muzeju u Zagrebu sudionici imaju priliku zaigrati senet, jednu od najstarijih poznatih društvenih igara, rekonstruiranu na temelju arheoloških nalaza. Osim toga, mogu se zaigrati i druge igre nadahnute arheološkim otkrićima, kao i moderne društvene igre, među kojima je i Pračovječe ne ljuti se – zabavna, prapovijesna inačica svima dobro poznate igre. Večer društvenih igara uvertira je u izložbu Arheologija i popularna kultura koje će od 2. listopada 2025. predstaviti na koji je način arheologija ostavila svoj trag u popularnoj kulturi. Radionica je namijenjena širokoj publici. Zbog ograničenog broja sudionika, obavezna je prethodna prijava na ekosnica@amz.hr.
ZAGREB DOK GA JOŠ NI BILO – PRIJE 1094. Uistinu, nema ničeg neobičnog u subotnjoj šetnji centrom Zagreba. Nije ništa manje izvjesno tom prigodom susresti prijatelja, simpatiju ili znanca, susjeda ili školskog druga. Tek je možda pomalo neobično od Zrinjevca preko Praške pa Trgom do Kaptola naići na Rimljanina, cara Dioklecijana, izvjesnu Akoniju Salviju ili stogodišnjeg roba. Što im se motalo po glavama, a što po rukama, kako su voljeli, a kako umirali, što su radili, kojim su cestama kamo putovali, kakvim su novcem kupovali, kako su izgledali i odakle su uopće u Zagreb došli njegovi prastanovnici, saznajte u interaktivnoj šetnji s antičkim štihom. Razgled grada namijenjen je širokoj publici.
ORNAMENT NA TEKSTILU
Pridružite nam se u radionici koju organiziramo uz izložbeni projekt “Historija zaborava” četiri zagrebačka muzeja – Arheološkog muzeja, Etnografskog muzeja, Hrvatskog školskog muzeja i Muzeja za umjetnost i obrt. Ova interdisciplinarna suradnja donosi priče o prvim muzealkama i njihovu ključnu ulogu u oblikovanju kulturne i muzejske scene Zagreba. Na radionici Ornament na tekstilu polaznice i polaznici će oslikavati platnene torbe inspirirane ornamentom Hrvatica – motivom s narodne nošnje koji je, nakon objave u časopisu pod uredništvom Marije Jurić Zagorke, postao prepoznatljiv simbol i izvan izvornog konteksta. Radionica je poziv na kreativno izražavanje i povezivanje kroz nasljeđe koje nadahnjuje i danas. Program je namijenjen svima starijima od 12 godina. Zbog ograničenog broja sudionika, obavezna je prethodna prijava na edukacija@emz.hr.
ARHEOLOŠKO ISKOPAVANJE Izložbom Arheološko iskopavanje prikazuje se tijek arheološkog iskopavanja kroz nekoliko etapa. Glavni je cilj izložbe približavanje jednog segmenta arheološke struke široj javnosti.
ARHEOLOŠKI PARK ANDAUTONIJA U rimsko vrijeme, od 1. do 4. st., središte današnjeg zagrebačkog područja bio je grad Andautonija. Sačuvani dijelovi tog grada mogu se i danas razgledati u selu Ščitarjevu, svega 10-ak km od Zagreba, gdje se od 1994. godine nalazi Arheološki park. Osim obilaska rimskih zgrada i ulica te drugih zanimljivih arheoloških nalaza, smještenih u prekrasnom pejzažu zagrebačke Posavine, svi posjetioci Arheološkog parka mogu sudjelovati u radionicama i igraonicama te razgledati izložbu o rimskim mirisima. Arheološki park je otvoren od 1. svibnja do 1. studenog (subotom i nedjeljom od 12 do 18 sati, a sve ostale dana za najavljene grupe prema dogovoru). Do Ščitarjeva se najbrže stiže Radničkom cestom, preko Domovinskog mosta (na drugom semaforu lijevo), petnaestak minuta od centra Zagreba.
|