Predmeti pretpovijesnih zbirki opet u AMZ-u
Nakon dvije i pol godine predmeti pretpovijesnih zbirki Arheološkog muzeja u Zagrebu koji su bili dio velikog međunarodnog izložbenog projekta First Kings of Europe vraćeni su u Muzej. Veliki međunarodni izložbeni projekt Field muzeja u Chicagu, First Kings of Europe, na tri izložbe okupio je 26 muzeja iz 11 europskih zemalja kako bi istražio i prikazao američkoj i kanadskoj publici uspon moći zajednica stare Europe. Prva izložba Ritual and Memory, s manjim opsegom predmeta, postavljena je i otvorena u rujnu 2022. godine na Institutu za proučavanje starog svijeta (ISAW) Sveučilišta New York. Nakon nje u proljeće 2023. godine otvorena je izložba First Kings of Europe u Field muzeju u Chicagu koju su posjetitelji mogli razgledati do kraja siječnja 2024. godine. Od travnja 2024. do kraja siječnja 2025. godine izložba je gostovala u Canadian Museum of History Gatineau pod nazivom First Royals of Europe. Izložbeni projekt First Kings of Europe pobudilo je velik interes publike, te je tri izložbe u Sjedinjenim Američkim Državama i Kanadi razgledalo preko 330 000 posjetitelja. Kao stručni suradnici tekstove za katalog izložbe o pojedinim predmetima iz Arheološkog muzeja u Zagrebu napisali su Jacqueline Balen, Ivan Drnić, Ana Đukić i Filip Franković. Od predmeta iz Arheološkog muzeja u Zagrebu koji su bili dio izložbenog projekta First Kings of Europe ističemo:
Antropomorfna keramička figurina, poznata kao Daljski idol, najpoznatiji je primjerak brončanodobne figuralne plastike s područja Republike Hrvatske. Figurinu je Arheološkom muzeju u Zagrebu poklonio gospodin Josip Skriva, a objavio ju je Viktor Hoffiler 1928. godine u Vjesniku Arheološkog muzeja u Zagrebu. Pravi kontekst pronalaska figurine nije poznat. Ona je pronađena na položaju Banjkas uz samu obalu Dunava. Figurina potječe iz sloja uništenog djelovanjem Dunava. Daljski idol fragmentiran je te mu nedostaje glava. Sačuvani dio figurine visok je oko 23 cm, a u donjem je dijelu širok oko 14,5 cm. Prikazana osoba obučena je u dugačku halju koja je ukrašena različitim urezanim ornamentima ispunjenima inkrustacijom. Ornamenti prikazuju predmete napravljene od bronce koji su stavljani na odjeću kao dio nošnje. Slični predmeti pronađeni su u srednjobrončanodobnim ostavama Lovas i Vukovar koje se također čuvaju u Arheološkom muzeju u Zagrebu.
Pektoral, prsni nakit, sastavljen od zrna jantara i dvije fibule s po jednim većim zrnom jantara na luku. Radi se o rekonstrukciji koja je napravljena za prethodne izložbe o Japodima, pri čemu su korištena zrna jantara pronađena u grobu 63 Nekropole I - nalazišta u Kompolju. Velik broj jantarnih zrna pronađenih u ovome grobu, a uvezenih s dalekog Baltičkog mora, upućuje na važnost koju je pokojna osoba imala u zajednici. Zrna jantara na fibulama pokazuju da japodske zajednice jantar nisu koristile samo za izradu dekorativnih, već i za ukrašavanje funkcionalnih predmeta. Pektoral potječe iz starijeg željeznog doba, odnosno vremena od otprilike 600. do 400. godine prije Krista.
Foto predmeta: Ádám Vágó/Field Museum |